Tatrym Team
5 min readAug 31, 2021

--

*ENGLISH VERSION FOLLOWS*

Predstavujeme Tatrym, prvú investičnú platformu bez provízií za obchodovanie pre strednú a východnú Európu s $500 tisícovou investíciou od New Yorkského investičného fondu Bienville Capital

Rozširujeme tím, pridaj sa k nám.

Tatrym je prvá investičná appka bez provízií za obchodovanie a skrytých poplatkov pre strednú a východnú Európu. Aplikáciu čoskoro spustíme a budeš v nej môcť investovať do akcií, ETF a kryptomien.

Ak chceš zveľaďovať svoj majetok a investovať na burze z Čiech, Slovenska a Poľska, rýchlo si uvedomíš, ako zložité a neprehľadné to je. Rozhodneš sa napríklad ísť za miestnym obchodníkom s cennými papiermi alebo Tvojou bankou a stretneš sa s nasledovným:

 • Obrovské poplatky za vykonanie kúpy a predaja (7–20 EUR za obchod)
 • Skryté poplatky pri zmene meny na doláre alebo libry (1,5–3% z investovanej sumy)
 • Vysoký minimálny vklad, poplatky za správu a výkon (dokonca aj z pasívnych portfólií!)
 • Otravné povinné návštevy pobočky pri zakladaní účtu a zastaralé, neintuitívne a škaredé technológie na obchodovanie

Môžeš použiť existujúcich online obchodníkov, ale tiež ťa môžu prekvapiť:

 • Vysoké a skryté poplatky za zámenu peňazí
 • Navádzaním klientov na pákové a iné nevýhodné produkty, na ktorých väčšina zákazníkov peniaze stráca a obchodník výrazne zarába
 • Obmedzeným množstvom obchodov za mesiac a vysokým percentuálnym poplatkom za každú kúpu a predaj
 • Tým, že neumožnujú investovať do indexových fondov (ETF) alebo podielových fondov, ktoré sú väčšinou lacnou a diverzifikovanou investíciou s vysokým výnosom

V skratke, vysoké a netransparentné poplatky, nudná a neprehľadná aplikácia na obchodovanie, ktorá vyzerá ako z 90-tych rokov. Tiež ti nikto nepovie, či firma, do ktorej chceš investovať, neklčuje pralesy alebo nehádže do mora plasty, ktorými sa dusia korytnačky.

Investovanie môže fungovať lepšie a spolu ho vieme zmeniť.

To, že veci môžu fungovať lepšie, sme sami videli. Počas našich štúdií a práce v Spojených štátoch, Londýne, Holandsku a Nemecku sme vnímali rast firmy Robinhood a podobných inovatívnych firiem, ktoré umožňujú investovanie bez zbytočných poplatkov a nevyžadujú minimálne investície. Keď sme sa vrátili do strednej Európy, prekvapilo nás, že v regióne žiadna podobná firma neexistuje a dominujú tu pochybní obchodníci s cennými papiermi a drahé banky.

Budujeme Tatrym, lebo chceme zabezpečiť férový prístup k finančným trhom všetkým zo strednej a východnej Európy bez ohľadu na to, koľko majú peňazí. Investovanie je jedna z najlepších ciest ako si zveľadiť majetok, ušetriť na nový byt alebo vysnívanú dovolenku.

Naším cieľom je robiť veci jednoducho. Budeš môcť investovať do akcií, indexových fondov (ETF) a kryptomien bez poplatkov. Premióvý účet ti umožní čítať finančné správy a analýzy, obchodovanie aj keď je zavretá burza a prístup k aktívne riadeným portfóliám.

Keďže nás fakt stresuje klimatická kríza a vidíme, že s ľudskými právami sa zaobchádza všelijako, pričom dobre spravovaná spoločnosť niekedy vyzerá ako utópia, pri všetkých akciách a ETF uvidíš ESG (environmental, social, governance) skóre, aby si svoj cash mohol umiestniť zodpovedne.

V budovaní projektu nám pomôže New Yorkská investičná firma Bienville Capital, ktorá do Tatrymu vložila prvých 500 000 dolárov. Tieto peniaze, expertíza vo finančnom sektore a rozsiahle konexie na európskych a amerických hráčov, ktoré Bienville prináša, nám umožnia rozbehnúť projekt v Čechách, na Slovensku a Poľsku.

Čoskoro spustíme verziu apky, kde sa zatiaľ budeš môcť prihlásiť na pozvánku. My ti ju pošleme, môžeš sa prihlásiť a pozvať podobne zmýšľajúcich kamarátov/kamarátky.

Tu sa zapíš na waiting list

Pridaj sa k nám alebo nám napíš

Budujeme komunitu priateľských a zodpovedných investorov. Ozvi sa nám ak nás chceš podporiť, pridať sa do tímu alebo nám povedať, ako by sme mohli spraviť investovanie ešte lepším.

Adam & Andrej

Spoluzakladatelia platformy Tatrym

ENGLISH VERSION

Say hello to Tatrym, the first commission-free trading platform for Central and Eastern Europe backed by a $500k pre-seed round from New York-based Bienville Capital

We are hiring, join our team.

Today, we present to you Tatrym — a soon-to-be the first real commission-free trading app in Central and Eastern Europe that allows you to trade shares, ETFs, and crypto.

At the moment, if you want to invest in global public markets from Central and Eastern Europe, you quickly find out that it’s difficult. You may decide to go to a legacy stockbroker or a bank and face the following:

 • Extortionate fees per trade execution (7–20 EUR/trade)
 • Hidden markups on foreign exchange (1.5–3%)
 • High minimum deposits, high management, performance, one-off deposit, and other fees (even on passive funds!)
 • Annoying in-person contract signing & verifications and old-fashioned web/mobile interface

You could use an online-only stockbroker but you need to be equally cautious:

 • High currency conversion fees & wide bid/sell spreads
 • Push for high-interest rate margin and other obscure products where most clients lose money
 • A limited number of free trades and high percentage commissions per trade
 • Inability to invest in ETFs or mutual funds that are often the most cost-effective options

In short, fees are high and obscure, the technology looks like from the 90s, trading is boring, and no one tells you if you are investing in companies that cause deforestation or throw plastic into oceans that suffocate sea turtles.

Things can work better and we will change them. Period.

We have witnessed it first hand. During our university studies and work in the US, London, the Netherlands, and Germany, we experienced the rise of Robinhood and other easy and fun trading platforms for ordinary people that don’t charge commissions per trade and don’t require minimum investments. When we returned to the CEE region, we were startled by the lack of genuinely good investment platforms.

We are building Tatrym to democratize fair access to financial markets for people in the Central and Eastern European region. Investing is one of the best ways to grow one’s wealth and we want everyone to be able to do it no matter how much money they have without being scammed by dodgy financial intermediaries.

We are making it simple. You will be able to invest in equities, ETFs, and crypto commission-free. No minimum deposits. A premium account will further allow you to receive financial news and analyses, after-hours trading, and access to managed portfolios.

As we strongly believe in combating climate change, supporting human rights, and good governance, all investment options will show you an ESG (environmental, social, governance) score to allow you to allocate capital responsibly.

We are also announcing a $500k pre-seed round by New York-based investment firm Bienville Capital. The funding, expertise, and deep network of Bienville will help us launch equity, ETF, and crypto offerings in the Czech Republic, Slovakia, and Poland.

We will soon be launching an invite-only version. Feel free to join the waiting list and invite like-minded friends.

Join waiting list

Join us or reach out

We are building a community of friendly and responsible investors. Reach out to us if you want to support us, join our team, or give us ideas on how to make investing even better.

Adam & Andrej

Tatrym founders

PS: many more features and announcements are coming soon, stay tuned!

--

--

Tatrym Team

Tatrym is a commission-free trading app for Central and Eastern Europe